Ekonomi

Yunanistan Acı Reçeteyi Onayladı! Fazla Kesinti Öngören Bütçe Meclisten Geçti

Yunan Meclisinde, vergi artışları ve kamu harcamalarında daha fazla kesinti öngören onaylandı.

Kemer sıkma önlemleri kapsamında vergi artışları ve daha fazla kesinti içeren 2017 bütçesi, Meclisinden geçti.

Yunanistan bütçesi, 300 vekilden oluşan Meclisten, koalisyon ortakları SYRIZA ve ANEL milletvekillerinin 152 evet oyuyla geçti. Bütçeye, 146 vekil ise hayır oyu verdi.

DOLAR VE EURO FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN
1 MİLYAR EUROLUK GELİR

Yıllardır resesyonda olan Yunan ekonomisinin yüzde 2,7 büyüyeceğini öngören bütçeyle kamu harcamaları ve maaşlarda toplam 5,7 milyar euroluk kesinti planlanıyor. Tüketim mallarından faturalara birçok alanda etkisini gösterecek vergi artışlarıyla da 1 milyar euroluk gelir elde edilmesi bekleniyor.

KAMU BORCU EURO BÖLGESİNİN EN YÜKSEĞİ

2017 bütçesinde, Euro Bölgesinin en yükseği olan ülkenin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının yaklaşık 4 puanlıkla düşüşle yüzde 176,5’e gerilemesi hedefleniyor.

Yunanistan’ın kamu borcunun, bu yıl sonunda ise yaklaşık 315 milyar euroya yükselmesi bekleniyor. Başbakan Aleksis Çipras, Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, 2017’de büyüme ve toparlanmayla ekonominin yeni bir döneme gireceğini söyledi.

Faiz dışı bütçe fazlası hedefinin aşılacağını ifade eden Çipras, 2017’de Avrupa Merkez Bankasının parasal genişleme programına katılmayı amaçladıklarını kaydetti.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir