Dünya

Tenis: Ankara Cup

ANKARA (AA) – Türkiye Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, TEB Uluslararası Kadınlar Turnuvası’nın, Türkiye’nin güvenirliğini göstermesi açısından önemli bir organizasyon olduğunu söyledi.

TEB Ankara Cup Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası’nın tanıtım toplantısı, maçların oynandığı Ankara Tenis Kulübünün tesislerinde (ATK) yapıldı.

Toplantıya, TTF Başkanı Cengiz Durmuş, ATK Başkanı Ergin Fikirmen, milli tenisçi ve son şampiyon Ivana Jorovic katıldı.

Konuşmasına terör saldırılarını kınayarak başlayan TTF Başkanı Durmuş, “Geçtiğimiz 10 haftada yaklaşık 150 yabancı sporcu Türkiye’deki uluslararası turnuvalara katıldı. Bu ülkemizin güvenirliğini ispat eder nitelikte. Ankara Cup da bu turnuvalardan biri.” dedi.

Ankara Cup’ın bu yıl 6’ncı kez düzenlendiğini hatırlatan Durmuş, İpek Soylu gibi milli sporcuların kendi seyircisi önünde mücadele etme şansı yakaladığını dile getirdi.

Durmuş, Türk tenisi için bir sistem kurmaya çalıştıklarına işaret ederek, “Düşüşler, çıkışlar olacaktır ama önemli olan istikrarı yakalamak. 80 milyon nüfuslu bir ülkeyiz. En fazla genç nüfusa sahip ülkelerden biriyiz. Tenisi tabana ne kadar yayarsak, yukarıda o kadar yetenekli sporcu sayımız artacaktır.” diye konuştu.

Türk tenisinde son dönemde ilklerin yaşandığını vurgulayan Durmuş, “2020 Tokyo Olimpiyatları’nı hedefliyoruz. Bakanlığımızla bu konuda desteklerini alabileceğimiz projeler yapıyoruz. 2016’da çıtayı koyduğumuz yerler yüksekti ama 2017 itibarıyla hem sporcularımız hem de yöneticilerimizle çok daha iyi hedeflere ulaşmak bizim görevimiz. İnşallah, bunu başaracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara Tenis Kulübü Başkanı Ergin Fikirmen de turnuvaya katılan yabancı sporculara Türkiye’ye geldikleri için teşekkür etti.

Ankara Cup’a 24 ülkeden 60 sporcunun katılacağı bilgisini veren Fikirmen, “Amacımız Ankaralı tenisseverlere dünyanın sayılı raketlerini izletebilmek.” dedi.

Milli tenisçi İpek Soylu ise sezonu Ankara’da açtığı için mutlu olduğunu dile getirerek, “Ankara’nın bana şans getireceğine inanıyorum. Ankara’da oynamak benim için her zaman çok güzel olmuştur. Ankaralı tenis izleyicilerinden bizi desteklemelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oyununu iyi seviyeye çıkarmak için çok çalıştığını vurgulayan İpek, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmayı ve grand slam turnuvalarında ana tabloya yükselmeyi hedeflediğini kaydetti.

Son şampiyon Sırp tenisçi Ivana Jorovic de Ankara Cup’ta tekrar yer aldığı için kendini şanslı hissettiğini belirterek, “Ankara Cup’ta şampiyon olmam sayesinde Avustralya Açık’a gitme şansı kazandım. Geçen sene burada harika bir hafta geçirdim. Kendimi evimde gibi hissetmiştim. Yine umarım geçen yılki gibi şampiyon olurum.” diye konuştu.

Eleme maçlarıyla 17 Aralık’ta başlayan 50 bin dolar ödüllü turnuvaya, teklerde milli tenisçiler İpek Soylu, Ayla Aksu, Berfu Cengiz, Selin Övünç ve İpek Öz ana tablodan dahil olacak.

Elemelerde final turuna kalan Pemra Özgen’in ana tabloda mücadele etme şansı sürüyor. Başak Eraydın, Cemre Anıl, Ekin Erçetin ve İlay Yörük ise teklerde elemeleri geçemedi.

Turnuvada eleme müsabakalarının tamamlanmasının ardından bugün ana tablo maçlarına geçilecek. Ankara Cup’ta çiftler finali 23 Aralık, tekler finali ise 24 Aralık’ta yapılacak.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir