Avrupa

Merkel: Partimize istikrarlı bir hükümet kurulmasını tavsiye ettik

yeni koalisyon görüşmeleri konusunda anlaşmaya varılmasının ardından  Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) lideri Horst Seehofer  ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ldieri Martin Schulz ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya Başbakanı ” (Hristiyan Demokratlar-CDU) hükümet ” dedi.

Sosyal Demokratlarla yeni koalsiyon kurulması konusunda ‘iyimser’ olduğunu söyeleyen Merkel, Avrupa için yeni bir ‘uyanış’ ihtiyacı olduğunu belirterek  ‘yeni Alman hükümetinin Avrupa Birliği’nin geleceği konusunda Fransa ile bir anlaşmaya varacağından emin olduğunu’ ifade etti.

SCHULZ: MÜKEMMEL SONUÇLARA ULAŞTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

SPD lideri Schulz da Merkel’in muhafazakar bloğu ile koalisyon görüşmeleri konusunda anlaşılması konusunda “Mükemmel sonuçlara ulaştığımızı düşünüyorum” dedi.

Koalisyon görüşmelerinin resmi olarak başlamasından önce 21 Ocak’taki SPD üyelerinin onayına ihtiyacı olan Schulz “Biz Sosyal Demokratlar, oy birliği ile parti kongresinde parti liderlerine yeni hükümeti oluşturmak üzere koalisyon görüşmeleri için yetki vermelerini tavisye ettik” dedi.

Merkel’in Hristiyan Demokratları’nın Bavyeralı kardeş partisi CSU’nun lideri Seehofer de Sosyal Demokratlar’ın yeşil ışık yakması halinde Paskalya’dan önce (1 Nisan) bir anlaşmaya varılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir