Dünya

”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor

”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor

Macaristan genelinde başarılı çalışmaları ile elde ettiği netice ve işlerine bağlılıklarından dolayı dünyaca ünlü olduklarını duymuşsunuzdur.

Macaristan genelinde başarılı çalışmaları ile elde ettiği netice ve işlerine bağlılıklarından dolayı dünyaca ünlü olduklarını duymuşsunuzdur.   ( Magyar Mentökutyas Szervezetek Orszagos Szövetsege MMSZOSZ )  beklenilenin aksine çok fazla ilgi ve destek görmektedir.

Avusturya ile ortak çalışmalar yapıyoruz

Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu 14 Üye Dernek ile 2017 yılı faaliyetlerini değerlendirdiği toplantıda Başkan Orlik Zoltan şunları söyledi, ” Bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu Macaristan Emniyet Müdürlüğü birimleri ile birlikte çalışmalarını sürdürecektir. AB’de ortak kullanılan ”112 Yardım” telefon numarasına Federasyonumuz da dahil edilmiştir. Avusturya ve Almanya ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Türkiye ile de ortak eğitim çalışması yapmak istiyoruz. Değerli dostum Konsolos Osman Şahbaz’ın desteğine ihtiyacımız var. Macaristan’da  iki merkez var, Szombathely ve Miskolc şehirleri Emniyet Müdürlükleri. Dünya’da 10 000’den fazla köpek arama kurtarma için hizmet veriyor. Yetiştirdiğimiz köpekler işlerimizi kolaylaştırıyor.

Dört ayaklı dostlarımıza çok şey borçluyuz

adına, Szombathely Emniyet Müdürü  konuşmasında, ” Macar Köpekli Aramar Kurtarma Federasyonu ile başarılı çalışmalar yapıyoruz ve halkımızın emniyetine katkı sağlıyoruz. 2017 Yılında sıkıntıda  olan 4 750 000 insandan telefon aldık. Dört ayaklı arkadaşlarımızın bulabildiğini, hissettiklerini biz insanlar beceremiyoruz. Dört ayaklı dostlarımıza çok şey borçluyuz. Bizde artık 112’nin içindeyiz. Her beş dakikada bir şikayet bildirimleri alıyoruz. Ufo gördüklerini söyleyenler de bizi arıyorlar.” dedi.

AFAD ile ortak çalışmalar yapmayı öneriyorum

 Başkanı Osman Şahbaz ise, ” Macar Köpekli Aramar Kurtarma Federasyonu’nun çalışmalarını büyük bir memnuniyetle dinledim. Grubunuzun ve dört ayaklı dostlarımızın hayatımızı kolaylaştırdığını gördüm.  Türkiye’de önemli çalışmalara imza atan  bulunmaktadır. Afet ve acil durum hallerinde canlı aramaya yönelik faaliyet gösteren Köpekli Arama kurtarma yapan AFAD ile ortak çalışmalar yapmayı öneriyorum. Ülkemiz farklı deprem riski kuşakları üzerinde bulunmaktadır. Özellikle deprem sonrası enkazlarda arama ve kurtarma görevlerini yerine getirecek arama köpekleri ve eğitmenleri insanlık için önemli vazifeler üstleniyorlar” dedi.

Unutamayacağım birçok olay yaşamıştım

MMSZOSZ Başkan Yardımcısı ve Kutyákkal Az Életért Alapítvány Başkanı Szabó Gábor ise, ” 1999 Yılı Ağutos ayında Gölcük merkezli depremde yüksek oranda can ve mal kaybının olduğu İzmit’e ekibimizle gelmiş bir hafta kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmuştuk. Unutamayacağım birçok olay yaşamıştım”dedi.

Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen toplantıya  Szombathely  Emniyet Müdürü ezredessel, a központ vezetőjé Dr. Balázs Zsolt, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve , MMSZOSZ Başkan Yardımcısı ve Kutyákkal Az Életért Alapítvány Başkanı Szabó Gábor, , , Başkan Danışmanı Primus ásványvíz Regőczi László, , ,   ve kalabalık davetli topluluğu hazır bulundu.

YeniVatanGazetesi.com

Etiketler
Devamını Oku »

3 thoughts on “”Macar Köpekli Arama Kurtarma Federasyonu” Türkiye İle Ortak Çalışma Yapmak İstiyor”

 1. Macaristan’da kopek egitiminin çok yüksek olduğunu biliyoruz.
  Bu işbirliğine katkı sunan değerli konsolos Osman ŞAHBAZ beye gönülden teşekkür ederiz.
  Bizlerde Budapeste’ye gelmeyi ve sizinle görüşmeyi çok istiyoruz.
  Sevgiler
  Dr. Canan Saka

 2. Sizler harikasınız. bu güzel çalışmayı büyük bir mutlulukla okudum.
  Umarım ki, ülkemizden birileri konuya sahip çıkar ve paydaş olurlar.

  Sevgiler, Teşekkürler Osman Bey,

  Canan Abanoz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir