Dünya

Kalkınma Bakanı Elvan:

MERSİN (AA) – Kalkınma Bakanı , ’in doğusunda yaşanan gelişmelere ilişkin, “Dünya, ’te yaşanan katliam karşısında da sesini çıkarmıyor. Srebrenitsa’da yaşanan hadiseden farklı bir hadise yok orada. Orada da katliam yapılıyor, insanlar öldürülüyor ama o güçlü devletlerden, o demokrasi aşığı olan devletlerden tırnak içerisinde söylüyorum ses çıkmıyor.” dedi.

Elvan, AK Parti Mersin İl Başkanlığına yaptığı ziyarette, partinin yeni binasının hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek, güzel çalışmalara ev sahipliği yapacağını söyledi.

İstanbul’daki terör saldırısını kınayan Elvan, “Hain saldırıyı gerçekleştirilen bu alçaklar, ülke sevgisi, vatan sevgisi olmayan, insana ait hiçbir duygusu olmayan, vahşice bu girişimi yapan hem terör örgütünü hem de bu terör örgütünü kullananları lanetliyoruz.” dedi.

Elvan, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğinin altını çizerek, ülkenin gelişmesinden, büyümesinden ve özgürce karar almasından rahatsız olanların olduğunu, vatandaşların desteği sürdükçe bunların kökünün kazınacağını vurguladı.

Milletin, 15 Temmuz darbe girişimine karşı duruşuyla, 2. istiklal mücadelesini gerçekleştirdiğini belirten Elvan, “Biz öyle bir milletiz ki vatan, devlet, millet dendiği andan her şey durur. Ne gerekiyorsa onu yaparız, yapmaya da devam edeceğiz. Bizi başkalarıyla karıştırıyorlar. Bizi gerçek anlamda tanımayanlar bundan sonra bizi görecekler. Bu mücadelemiz devam edecek. Teröristlere, terör örgütlerine, bu terör örgütlerini kullananlara karşı da mücadelemiz devam edecektir” diye konuştu.

– “Avrupa’nın parlamentolarında bunlar cirit atıyorlar”

Elvan, Avrupa’yı ve Avrupa Birliği’ni () terör örgütü ’ya yönelik tutumu nedeniyle eleştirerek, şöyle konuştu:

“PKK bir terör faaliyeti gerçekleştiriyor ama buna rağmen bu terör örgütünü koruyan ve kollayan ülkeler var. Avrupa Birliği demokrasiden, insan haklarından, gelişmişlikten, barıştan bahsediyor ama PKK’lı teröristlere kol, kucak açıyor. Avrupa’nın hangi ülkesi PKK terör örgütü mensuplarını yasakladı? PKK terör örgütünün amblemleri, flamaları, terörist başının resimleriyle mitingler düzenleniyor. Avrupa’nın parlamentolarında bunlar cirit atıyorlar. Nerede sizin teröre, teröriste karşı mücadeleniz? İşlerine gelmiyor. ‘Türkiye’de ne olursa olsun, onlar için terörist olabilir ama benim dostum’ diyorlar. Böyle bir anlayış olamaz. Maalesef bu gelişmiş dediğimiz ülkeler, Avrupa, artık terörist besleyen, para toplamalarına ve teşkilatlarına izin veren bir kıta konumuna geldi. Ama bu teröristlere ve bunlara kucak açanlara yönelik mücadelemiz devam edecek. Yeter ki bizim birlik, beraberlik ve dayanışmamız devam etsin.”

Suriye’nin Halep kentinde sivillere yönelik saldırılara da değinen Elvan, şöyle devam etti:

“Halep’te yaşananları sizler de gördünüz. Gönderilen videolarda henüz bir iki yaşındaki çocukların, kadınların nasıl katledildiği, ne tür işkenceler yaptıklarını birlikte gördük. Dünya, Halep’te yaşanan katliam karşısında da sesini çıkarmıyor. Srebrenitsa’da yaşanan hadiseden farklı bir hadise yok orada. Orada da katliam yapılıyor, insanlar öldürülüyor ama o güçlü devletlerden, o demokrasi aşığı olan devletlerden tırnak içerisinde söylüyorum ses çıkmıyor. İnsani yardım götürülmesi konusunda bile çaba sarf etmiyorlar. Böyle bir anlayış olabilir mi?”

Elvan, Türkiye’nin her zaman insanı bir değer olarak gördüğünü ifade ederek, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın, ateşkes ilan edilip, insanların kurtulması için yoğun diplomasi mücadelesi verdiğine dikkati çekti.

– “İnsanlar kıyılıyor orada görmüyor musunuz?”

Halep konusunda Türkiye’nin sonuna kadar mücadele ettiğini söyleyen Elvan, şunları kaydetti:

“Türkiye dışında sesini güçlü bir şekilde yükselten başka bir ülke var mı? İşte onun için Cumhurbaşkanımıza diktatör diyorlar. Mazlumun yanındaysanız, zalimlere karşıysanız ve o mazlumlar için her türlü fedakarlığı yapıyorsanız sizin adınız diktatör oluyor, çünkü işlerine gelmiyor. İnsanlara kıyılıyor orada görmüyor musunuz? Sizin çocuklarınız, eşleriniz, analarınız, babalarınız, aileniz yok mu? Aynı şey sizin ailenizin başına gelse yine susacak mısınız? İşte maalesef böyle bir dünya. Böyle bir dünyada mazluma kucak açan tek bir ülke var o da Türkiye. Tek bir lider var Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Biz özellikle Birleşmiş Milletler’den, Avrupa Birliği’nden, o gelişmiş ülkelerden, hem PKK terör örgütü, hem de Suriye konusunda net bir tavır bekliyoruz, adım atmalarını bekliyoruz. PKK terör örgütü konusunda somut adım atmalarını bekliyoruz. İnsan haklarından bahsediyorlar, nerede kaldı insan hakları. Hangi insan hakkından bahsediyorsunuz. İnsan hakları sadece kendileri için geçerli. Gerisine ne olursa olsun anlayışı var. Böyle bir anlayış olabilir mi? Ama bu anlayışa karşı mücadele edecek olan bir lider, bir Türkiye var. Biz kararlılığımızı ve mücadelemizi sürdüreceğiz.”

– Yeni Anayasa çalışmaları

Elvan, Türkiye’nin geleceği yönelik hedeflerine ulaşabilmesi için mevcut sistemdeki “açmazların” çözülmesi gerektiğin belirterek, “Mevcut sistemle gerçekten ciddi bir tıkanıklık söz konusu. Karar alma süreci epey bir uzun. Mecliste saatlerce kanun tasarılarının geçirilmemesi için çaba sarf eden bir muhalefet var. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki bizlerin çok hızlı karar alması ve bu kararları bir an önce uygulaması gerekiyor. Ülkemizin istikrarının güvence altına alınması gerekiyor. Bu nedenledir ki Cumhurbaşkanlığı sistemi için Anayasa’da bir değişiklik tasarı içeren maddelerimizi TBMM’ye sunduk. Önümüzdeki günlerde bu Anayasa Komisyonumuzda tartışılacak, arkasında da genel kurulumuzda tartışılacak. Buradaki temel amacımız ülkemizin istikrarı devam etsin, ülkemizde istikrar kalıcı hale gelsin. Ülkemiz o belirlemiş olduğumuz 2023 hedeflerine ulaşsın. Artık geçmişte yaşadığımız o koalisyon süreçlerine, sıkıntılı süreçlere Türkiye girmesin. Türkiye, koymuş olduğu hedef doğrultusunda hızla ilerlesin istiyoruz. Bu nedenle biz bu Anayasa değişikliğini TBMM’ye sevk ettik.” ifadelerini kullandı.

Mersin ile ilgili yatırımlara da değinen Elvan, projelerin hızla ilerlediğini, önümüzdeki günlerde geniş bir toplantıyla çalışmaların aktarılacağını kaydetti.

Elvan, ziyaretin ardından bir restoranda buluştuğu iş adamlarının sorunlarını dinledi.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir