Dünya

İçişleri Bakanı Soylu, Cizre'de

ŞIRNAK (AA) – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu seferberlik halini hep beraber sürdürmeliyiz. Terörle mücadeledeki seferlik, ekonomik kalkınmadaki seferberlik, istihdamla ilgili seferberlik, işsizlikle mücadeledeki seferberlik ve üretim bantlarının artmasına yönelik seferberlik organize sanayi bölgelerinin artmasına yönelik seferberlik her türlü üniversitelerin cıvıl cıvıl olmasını sağlayacak bir seferberlik, demokrasiyi en yüksek noktaya çıkaracak seferberlik…” dedi.

Cizre’de esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir pastanede bir araya gelen Bakan Soylu, yaptığı konuşmada, terörün en çok esnafa zarar verdiğini belirterek, bu sokaklardan çocukları kopartıp, hendek kazanlara karşı en büyük cevabın, bu çocukların her birinin eczacı, hemşire, doktor, mühendis, matematikçi, polis, jandarma öğretmen, profesör olabilmesini sağlayabilmek olduğunu ifade etti.

Soylu, “Bizi sizden ayırmaya çalıştıkça biz o kadar fazla kenetleneceğiz, sarılacağız ki o hesapları ve planları yapanlara ‘sizin bir hesabınız varsa, Allah’ın da bir hesabı var.’ diyebileceğimiz anlayışı ortaya koyacağız.” diye konuştu.

Kış boyunca bölgeye sık sık geleceğini, vatandaşa rahat yaşam sağlamak için gerekli yatırımların yapılacağını anlatan İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim en büyük zenginliğimiz burada insan kaynağımızdır. Onun için bu çocuklarımızı yarına huzurla ulaştırabilecek bir anlayışı hep birlikte ortaya koyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Meselemiz sadece terörle mücadele değil”

Soylu, bölgenin kalkınması için devlet olarak gerekli imkanı sunduklarını ve önemli teşvik sağladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Teröre inat, burada her bir gencimizin evinden çıkarken işine rahatlıkla gidebileceği bir imkanı ortaya koyabilmek hükümetimizin en temel politikası. Bunda kararlı olduğumuzu bir kez daha Cizrelilerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Meselemiz sadece terörle mücadele değil, o zaten bizim işimiz. Diğer taraftan da buranın kalkınmasını, büyümesini, zenginleşmesini ve refaha ulaşmasını hep birlikte sağlayacağız.”

“Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu seferberlik halini hep beraber sürdürmeliyiz” diyen Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Terörle mücadeledeki seferlik, ekonomik kalkınmadaki seferberlik, istihdamla ilgili seferberlik, işsizlikle mücadeledeki seferberlik ve üretim bantlarının artmasına yönelik seferberlik organize sanayi bölgelerinin artmasına yönelik seferberlik her türlü üniversitelerin cıvıl cıvıl olmasını sağlayacak bir seferberlik, demokrasiyi en yüksek noktaya çıkaracak seferberlik…”

– “Paralar dağa gitmiyor”

Bakan Soylu, bölgede HDP’nin seçim kazandığına işaret ederek, “Kazandı kimsenin itirazı oldu mu? Olmadı. Burada bir şekilde geldiler, belediyeyi idare etmeye çalıştılar. İşte orada problem olmaya başladı. Ne yaptılar eş başkanlık… Neyin eş başkanlığı? Ben bir tek eş başkan bilirim o da milletin kendisidir. Böyle terör örgütün ortaya koyduğu bir takım yakıştırmalarla milletimizin yarınına ait demokrasi kültürünü başka bir tarafa devşirmeye kimsenin hakkı olmadığını bir kez daha hepinizin huzurunda ifade etmek istiyorum. Bakın paralar dağa gitmiyor, burada asfalt oluyor, çocuk parkı oluyor, kültür merkezi ve altyapı yatırımları yapılacak. Göreceksiniz ki Cizre hak ettiği noktaya en kısa sürede gelecektir.” ifadesini kullandı.

– “Müzeye kavuşturulacak”

Kültür ve Turizm Bakanlığının Cizre’de müze kuracağını bildiren Soylu, “En güzel müze ile buranın tarihi olarak bize emanet ettiği sorumluluklarına sahip çıkan bir anlayışla gerçekleştireceğiz. Burası bir kültür ve medeniyet şehri ama burası Güneydoğu’nun en güzel yaşanılan şehirlerinden biri haline gelecektir. Bu bizim teminatımızdır, sözümüzdür.” dedi.

Öte yandan, Bakan Soylu’nun, Ankara’daki güvenlik toplantısına katılacak olması nedeniyle, ’taki programı iptal edildi.

(Bitti)

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir