Dünya

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Ceylan:

KARABÜK (AA) – , ’ten sivillerin tahliyesine ilişkin, “Binlerce masum insan ’te mahsur durumda. Hükümetimizin girişimleri ile onları kurtarmaya çalışıyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz.” dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Karabük Şubesini ziyaretinde konuşan Ceylan, İstanbul ve Kayseri’de meydana gelen terör saldırılarına değinerek şehitlere rahmet diledi ve her türlü terörü kınadıklarını söyledi.

Türkiye’nin içeride terör örgütleriyle mücadele ederken aynı zamanda Halep’te yaşanan trajediyi sonlandırmak adına hükümetin elinden gelen gayreti gösterdiğini belirten Ceylan, şu sözlere yer verdi:

“Binlerce masum insan Halep’te mahsur durumda. Hükümetimizin girişimleri ile onları kurtarmaya çalışıyoruz. Zor bir süreçten geçiyoruz. Bir taraftan içeride PKK, DEAŞ ve FETÖ ile mücadele ederken, bir taraftan da komşu ülkelerimizdeki yaşanan insanlık dramını, savaşı sona erdirmek için Türkiye elinden gelen gayreti gösteriyor. Bütün bu etkiler ekonomimizi ve iş dünyamızı etkiliyor. Her şeye rağmen Türkiye büyümesine ve yatırımlarına devam ediyor.”

Halep’te insanlık adına bir ayıp ve vahşet yaşandığını aktaran Ceylan, “Yüzyılın en büyük vahşetini yaşıyoruz. Maalesef dünyada buna seyirci kalıyor. Ülkemizin girişimleri, Rusya ve diğer ülkelerle işbirliğiyle orada tahliyeler başladı ama bazen sıkıntılar oluyor. Sınır komşularımızda yaşanan bu drama ülke, millet, hükümet ve devlet olarak seyirci kalmadık, seyirci de kalmıyoruz. Ekmeğimizi onlarla paylaşıyoruz. Onların yaralarını sarmak bizim vazifemiz. Halep’teki kardeşlerimizle açık kapı politikasıyla ülke olarak yine onların yarasını sarmaya çalışacağız. Türkiye olarak onlara sahip çıkacağız.” diye konuştu.

– “İlgili birimlerimiz gerekli tedbirleri alıyor”

“Şu ana kadar Suriye’den gelen göçmen sayısı 3 milyonu aştı” diyen Ceylan, şöyle devam etti:

“Toplamda da hükümetimizin ve sivil toplum kuruluşlarının resmi yardımları 25 milyar doları geçti. Türkiye elinden gelen bütün imkanları kullanıyor. UNESCO listesindeki Halep yerle bir edildi. Halep’ten gelecek yeni göç dalgasına karşı da başta AFAD Başkanlığımız olmak üzere Kızılay, bakanlıklarımız ve ilgili birimlerimiz gerekli tedbirleri alıyor.”

– “Şehircilik şurasını toplayacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak inşaat sektörünün hızlanmasına yönelik çalışmalar içinde olduklarını belirten Ceylan, şunları ifade etti:

“Bununla ilgili çalışmalar önümüzdeki günlerde bakanımız tarafından Bakanlar Kuruluna sunacak. 2017’in ilk 3-4 ayında tüm Türkiye çapında bakanlığımızın öncülüğünde şehircilik şurasını toplayacağız. Şehircilik anlamında ve kent dönüşümünde yaşanan sıkıntıları masaya yatıracağız. Ülkemizin geleceğine yönelik olarak yeni bir şehirleşme politikasını ortaya koyacağız. Hem inşaat sektörünü canlandırma hem de kimlikli kalıcı şehirler oluşturmak maksadıyla yeni bir politikayı yürürlüğe koyma hedefi içindeyiz. Bu çalışmalardan inşaat sektörü de olumlu yönde etkilenecek. İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birini oluşturuyor.”

 

 

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir