Kim Kimdir

Ali Ekrem Kaynak Kimdir?

Hollanda medyası tarafından ‘Ali Kaynak’ olarak bilinen , Türkiye’nin Aksaray ilinde dünyaya geldi. Kaynak, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ‘Konak’ adlı resturantı kardeşi ile birlikte yıllar önce açtı. Ali Kaynak, Konak resturantındaki başarısı dolayısı ile 2010 yılında Hollanda kurumları tarafından 10 bin euro “başarlı işletmeci ödülü” aldı.

Kaynak, resturant işletmeciliği başarısını HFC (Halal Fried Chicken) resturantlar zinciri ile devam ettirdi. Ancak

HFC resturantlar zinciri hayatının sonunu getirdi. Hollanda’daki Türklerin iddialarına göre, resturant zinciri HFC’nin içinde yoğun ortaklar dolayısı ile sık sık tartışmalar yaşanıyordu ve bu tartışmalar sonucu kimliği belirsiz kişi veya kişilerce 11 Eylül pazartesi akşamı arabasına bindiği esnada kurşunlanarak öldürüldü.

Hakkında yazılar habere göre, 3 kişi tarafından kurşunlanarak öldürüldü. HFC’nin ortağı Zeki Dilek ise üç hafta önce bacağından kurşunlanarak yaralanmıştı. Hollanda’da, ‘Gülen Hareketi ve Hizmet Hareketi’ olarak bilinen ancak Türkiye’de Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak adlandırılan ve terör listesinde olan yapıya yakın oldukları Hollanda Türkleri tarafından ifade ediliyor.

Üç hafta önce HFC’nin ortaklarından Zeki Dilek’in bacağından kurşunlanarak yaralanması, dünde HFC’nin sahibi olduğu söylenen Ali Ekrem Kaynak’ın kurşunlanarak öldürülmesi, Hollanda Türkler tarafından, “Örgüt içinde hesaplaşma baş gösterdi,” şeklinde yorumlandı. Öldürülen ve yaralanan isimleri yakinen tanıyan ve haberde adının geçmesini istemeyen M.R., sahibi oldukları ‘HFC’adına şubeler açıyorlar ve kendileri gibi ‘Gülen Hareketi’ne yakın olan birilerini şube ortaklığı yapıyorlar iş iyi gitmiyence de böyle vakalar ortaya çıktığını ileri sürdü.

M.R. açıklamasının devamında, “çok sayıda ortak aldılar ve yeni ortakları ile aralarında devamlı sıkıntı çıkıyor şimdiye kadar 9 10 kadar ortakları var ve devamlı sıkıntı içindeler. Geçmişte de, bir ortakları ile aralarında kavga çıkmıştı ve hatta o ortağı  darp ederek büyük mağduruyet oluşturmuşlardı,” şeklinde açıklamada bulundu.

Hollanda basınında yer alan habere göre, Amsterdam kentinin farklı yerlerinde birkaç işyeri daha bulunuyor ve bu işyerlerinde sürekli sorunların olduğunu belirtiyor.

Hollanda polisi, olay ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlatırken görgü tanıkların bilgisine ihtiyaç olduğunu bildirdi ve bilgi paylaşımı için ihbar hattı 0900-8844 veya anonim ihbar hattı 0800-7000 numaralarından tanıkların iletişim kurmalarını istedi.

Ayrıca Hollanda’da 6 hafta içinde öldürülen Türklerin sayısı 5’e yükseldi.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir