AvrupaYazarlar

Adem Taflan: Halk Oylaması mı Büyük Israil Projesi mi ?

Amerika’nın PYD’ye vermiş olduğu silahlar sadece İŞİD’e karşı yapılacak mücadele için değildi. Bu silahların dağıtılmasındaki asıl hedef bizce Türkiye’dir. Ağzına kadar silahlı gruplarla doldurulmuş bir bölgede siz istediğiniz gibi durumu istikrarsızlaştırır, canınızın istediği grupla iş tutar ve canınızın istediği anda iş tutacağınız yeni gruplar bulabilirsiniz.

Kısacası silahla dolu bu bölgede taşeronluğa hevesli bir sürü farklı grup bulabilirsiniz kolayca. Fakat bu kısa vadeli amaçların yanında asıl planlama, büyük ’i gerçekleştirmek için verilen o silahların daha sonra çıkacak bir Türk-Kürt çatışma için kullanılmasıdır. Büyük plan ve uzun vadeli proje bundan ibaret aslında. , kendisine vaat edildiğine inandığı Arz-ı Mev’ud (Fırat ve Dicle arası topraklarının kendi hakkı olduğu inancı) hedefinden vazgeçmeyecektir. 1946’da dönemin Amerikan başkanının açıklamaları, Fırat ve Dicle arasını cennete (kendileri açısından) çevirme planını ortaya koyuyor. Planın kapsamı, bu bölgedeki demografik yapıyı mezhepsel ve etnik çatışmalarla değiştirmek, daha doğrusu yok etmektir.

Şu anda İsrail’in ve Amerika’nın kurguladığı tezgâh, 900 km sınırımız olan Suriye’deki Kürt yapılanması ve sınırımızdaki bölgesel Kürt yönetimi ile Türkiye’yi bir çatışma içine sokarak Ortadoğu’da tek sağlam kale olarak duran Türkiye’yi de bu keşmekeşin içine çekmektir.

Bu meseleyi tartıp biçerken bu anekdotun işaret ettiği gerçeği unutmamak gerekir: Kıbrıs meselesinin en sıcak anlarında Rumların büyük bir hızla silahlandığı o kara yıllarda rahmetli Rauf Denktaş’ın bir sözü vardır Rumlara: “Bu silahları Kıbrıs Türk’ü için alıyorsanız çok fazla eğer Türkiye için alıyorsanız çok çok az.” demişti Denktaş. Bunu gerçeği unutmadan hemen söyleyelim ki Amerika bu silahları Musul’daki, Kerkük’teki, Bayırbucak’ taki Türkmenler için veriyorsa çok fazla eğer Türkiye için veriyorsa çok çok az! Bu gerçeği de unutmadan, bu plan karşısında devlet adamlarımız feraset sahibi olmalı, her adımlarını bu çerçevede atmalı ve mümkün olan diplomatik her yol denenmeli. Bunların işe yaramaması durumunda da son çare olarak 1926 yılında Türkiye-Irak arasında imzalanan Ankara Anlaşması’ndan ve 1983’te yapılan sınır güvenliği anlaşmasından doğan haklar devreye sokulmalıdır.

Bu noktada öncelikle Irak merkezi ordusu devreye sokularak sonuç alınmaya çalışılmalıdır. Gaye Irak’ın toprak bütünlüğüyse Merkezi hükümete destek verilmelidir. Türk ordusunun o bölgede gireceği bir aktif durum, mezhep kavgalarıyla boğuşan bir coğrafyada bin yıldır beraber yaşadığımız bir kardeş topluluğuyla sonu gelmez etnik bir savaşa dönüşecektir.

İran-Irak savaşı bu konuda unutulmaması gereken bir ibret vesikası olarak karşımızda duruyor: Bir milyona yakın ölü, yüz binlerce yaralı, yüz milyarlarca dolarlık yıkımdan kazançlı çıkan tek ülke Amerika oldu.

Biz tarihte İran’la 125 yıl savaştık. Galip geldik ve Kasr-ı Şirin anlaşmasını imzaladık. Böylece İran sınırı, asırlardır problem yaşamadığımız bir barış sınırına dönüştü. Belirleyici olmak istiyorsak diplomasi savaşından asla vazgeçmeyelim. Bu bölgede vuku bulacak etnik bir kavga, “Büyük İsrail”e giden yolun en büyük adımı olur. Bu tarihten sonra bu bölgede kurulacak devletçikler,ne kendileri ne Türkiye ne İran ne de İslam coğrafyası için uzun vadede hayırlar getirecektir.

Buradan devlet yöneticilerine de bir tavsiyede bulunmak istiyorum: Rahmetli Erbakan Hoca’mın Ortadoğu’yla ilgili bütün konuşmaları, dış işleriyle uğraşan herkes tarafından akl-ı selimle en ince detayına kadar dinlenmeli. İnanıyorum ki çıkış yolu o konuşmalarda gizli.

Son söz olarak yine duaya sığınıyor ve diyoruz ki: Allah sonumuzu hayreylesin, cumhurbaşkanımızın ve ekibinin de Rabb’im yardımcısı olsun. Bu konuyla ilgili bize özelden soru yöneltip fikrimizi merak eden gençlerimize yeterli bir cevap olmuştur umarım.

Etiketler
Devamını Oku »

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir