Avrupalı Dışişleri Bakanlarının Irak Temasları

21.12.2016 02:24
Avrupalı Dışişleri Bakanlarının Irak Temasları

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’i Erbil’deki makamında kabul etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ve Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders’i Erbil’deki makamında kabul etti.

Barzani ile üç dışişleri bakanı arasında, basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından 4’lü basın toplantısı düzenlendi.

Barzani, basın toplantısında yaptığı açıklamada, IKBY’ye verilen askeri yardımlar, Peşmerge güçlerine yönelik eğit- donat desteği ve bölgeye akın eden sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanmasında sundukları insani yardımlardan dolayı dışişleri bakanlarına teşekkür etti. Barzani, “Bu yardımların devam etmesini temenni ettiğimiz gibi, hükümetimiz içerisinde başlattığımız reformlar konusunda da desteklerini bekliyoruz. Görüşmemizde bu konuda bize nasıl destek vereceklerini de ele aldık.” ifadelerini kullandı.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn da burada olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Asselborn şunları söyledi:

“Çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede genel olarak Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin durumunu ele aldık. Ortadoğu’da Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin çok stratejik öneme sahip olduklarının farkındayız. Kürdistan Bölgesi’nin DEAŞ ile verdiği mücadele ve zorlu Musul savaşında kendilerinin yanında olduğumuzu ve verdiğimiz desteği ifade ettik. Bugün Musul’a çok yakın bir bölgedeydik. Bölgeye kabul edilen binlerce iç göçmeni gördük. Bölgede 1,5 milyon iç göçmen ve Suriye’den gelen 250 bin sığınmacı bulunuyor. Bu konuda Kürdistan Bölgesi’ne olan desteklerimiz devam edecektir.”

Asselborn ayrıca “DEAŞ tehdidiyle mücadele edebilmek için başvurulacak en iyi yöntem kültürel ve tarihsel bakımdan zengin olan bu bölgede birlikte yaşamayı benimsemektir.” ifadesini kullandı.

Belçika Dışişleri Bakanı Reynders ise şunları kaydetti:

“Terör örgütü DEAŞ ile mücadelede Belçika hükümeti olarak Kürdistan Bölgesiyle dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Irak’ın DEAŞ sonrası geleceği ve bölgedeki istikrarın temini için, Sünni-Şii ve Kürtler ile tüm etnik ve dini unsurlar arasında dengeli ilişkilerin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu vesileyle de dayanışma içerisinde kalmaya devam edeceğiz.”

Basın toplantısında son sözü alan Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders da IKBY ve Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesine değindi. Hollandalı Bakan, “Hollanda ve Kürdistan Bölgesi olarak ekonomik ilişkilerimizin farklı alanlarda güçlendirilmesi için büyük çaba sarf ediyoruz. Buradaki insanların istihdam edilebilmesinin çok önemli olduğu kanısındayız. Burada sürekli desteklenmesi gereken iki şeyin altını çizmek istiyorum. Bölgenin güvenliğinin güçlendirilmesi ve Peşmerge güçlerine verilen askeri eğitimlerin devam ettirilmesi. Hollanda hükümeti olarak genel hatlarıyla Irak’taki ve özellikle Kürdistan Bölgesi’ndeki sığınmacılara destek vermeyi sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Musul kent merkezi ve çevre bölgelerinin geleceğinin de çok önemli olduğunun altını çizen Koenders, “En kısa zamanda DEAŞ sonrası bölgenin nasıl idare edileceğinin ele alınması için ilgili tarafların ciddi görüşmeler başlatması gerek.” dedi.

Dışişleri bakanları, Irak’ın başkenti Bağdat’a gerçekleştirdikleri temasların ardından dün Erbil’e geçmişti.

BİR YORUM YAZIN

Bir Cevap Yazın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.